Tiedot
Etelä-Suomen aluehallintovirasto on 11.12.2020 myöntänyt ympäristöluvan nro 448/2020 (dnro ESAVI/10965/2019) Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän (HSY) Vantaan Ruskeasannassa sijaitsevalle Sortti-asemalle. Tämä vuosiraportti perustuu edellä mainittuun ympäristölupapäätökseen.
Ruskeasannan Sortti-asema aloitti toimintansa syyskuussa 2015. Sortti-aseman pinta-ala on 2,2 hehtaaria. Asema-alueen ympäri kulkee aita. Portit ovat lukittuina aseman ollessa suljettu.
Ruskeasannan Sortti-asemalla vastaanotetaan jätettä maanantaista perjantaihin kello 7.00–21.00 sekä viikonloppuisin kello 11.00–18.00.
Ruskeasannan Sortti-asemalle tuodut jätteet voi maksaa asiakaspalvelupisteessä tai itsepalveluna. Itsepalveluratkaisu otettiin täysmittaiseen käyttöön 1.4.2021, jonka myötä asiakkailla on mahdollisuus kirjata ja tarvittaessa maksaa tuomansa jätteet joko asemalla itsepalvelulaitteita käyttäen tai ennakkoon eSortti.fi-palvelussa.
Sortti-asemilla on käytössä laskutusjärjestelmä, johon kirjataan kävijätiedot.
Vuonna 2025 Ruskeasannan Sortti-asemalla kävi 148 787 asiakasta, kun edellisvuonna kävijämäärä oli 149 394. Kävijämäärät on esitetty kuvassa 1 sekä liitteessä 1.
Vuosittain vastaanotettujen jätteiden määrät saadaan asemalta poiskuljetetuista jätemääristä. Vuonna 2025 vastaanotetut jätteet on esitetty liitteessä 2.
Vuonna 2025 Ruskeasannan Sortti-asemalla vastaanotettujen kyllästetyn puun ja vaarallisten jätteiden vastaanottomäärät ylittivät ympäristöluvan mukaiset maksimimäärät. Kyllästettyä puuta vastaanotettiin 595 tn (sallittu määrä 500 tn) ja vaarallisia jätteitä 270 tn (sallittu määrä 250 tn). Kyllästetyn puun ja vaarallisten jätteiden määrien kasvu ja sallittujen vastaanottomäärien ylitykset johtunevat viikonloppuaukiolojen myötä lisääntyneistä asiakas- ja jätemääristä sekä Ämmässuon Sortti-aseman remontista kesällä 2025, jonka aikana asiakkaita on voinut ohjautua asioimaan myös Ruskeasannan Sortti-asemalle. Samaan aikaan asiakasmäärien kasvu, painekyllästetyn puun hinnan yli 40 %:n lasku korona-aikaan 2020–2021 verrattuna sekä Ruskeasannan Sortti-aseman sijainti lähellä länsivantaalaisia pientaloalueita ovat lisänneet painekyllästetyn puun vastaanottomääriä. Vaarallisista jätteistä erityisesti jäteöljyä tuodaan Ruskeasannan Sortti-asemalle huomattavia määriä.
Asemalla vastaanotetut vaarattomat (tavanomaiset) jätteet ja vaaralliset jätteet ovat pääasiassa peräisin pääkaupunkiseudulta. Sortti-asemalla otetaan vastaan vain kotitalouksien vaarallista jätettä.
Jätekuormat tarkastetaan alueelle saapumisen yhteydessä silmämääräisesti. Laaduntarkkailun tarkoituksena on estää kierrätysasemalle kuulumattomien jätteiden tuominen alueelle. Asiakkaiden toimintaa alueella valvotaan liikkuvan henkilökunnan ja valvontakameroiden avulla. Tuotujen kuormien määrä ja laatupoikkeamat kirjataan ylös raportointia ja seurantaa varten.
Sortti-asemalla vastaanotettavista jätteistä maksuttomia ovat seuraavat, erikseen lajitellut jätelajit:
Muut kuin edellä mainitut jätelajit ovat maksullisia.
Raportointivuoden lopussa varastossa olevien tavanomaisten eli vaarattomien jätteiden ja vaarallisten jätteiden määrät sekä jätenimikkeet on esitetty liitteessä 3.
Sekajäte toimitettiin energiahyötykäyttöön Vantaan Energian jätevoimalaan. Jätevoimalan käyttöseisokkien aikana sekajäte toimitettiin välivarastoon HSY:n Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen ennen kuljettamista jätevoimalaan. Polttoon kelpaamaton sekajäte käsiteltiin Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa murskaamalla ja seulomalla. Käsittelystä syntyneet jakeet hyödynnettiin joko materiaalina tai energiana jätevoimalassa (käsittelyssä syntyvä polttokelpoinen jae).
Ruskeasannan Sortti-asemalla palamattoman materiaalin keräämiseen on järjestetty erilliset jätelavat ja puristin (rakennuskiviaines eli betoni sekä rakennus- ja purkujäte eli lasi, villa ja posliini). Eristevilla kerättiin puristimeen ja toimitettiin Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen loppusijoitukseen.
Lisäksi Sortti-asemalla vastaanotetaan kodin käyttökelpoista pientavaraa yhteistyössä Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy:n kanssa.
Ruskeasannan Sortti-asemalla erilliskerätty muovijäte toimitettiin käsittelyyn Salpakierto Oy:lle Lahteen.
Puujäte lajitellaan Sortti-asemalla pinnoitettuun puuhun ja ns. puhtaaseen puuhun. Pinnoitettu puu kuljetetaan HSY:n Seutulan kentälle murskattavaksi, josta murske toimitetaan hyödynnettäväksi energiana. Puhdas puu kuljetetaan HSY:n Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen murskattavaksi. Murske käytetään ekoteollisuuskeskuksessa kompostoinnin tukiaineena.
Vaaralliset jätteet kerätään ja välivarastoidaan erillisessä vastaanottotilassa Ruskeasannan Sortti-asemalla ja kuljetetaan Kivikon vaarallisten jätteiden varastoon, josta ne toimitetaan käsittelijöille. Ruskeasannan Sortti-asemalla on maalijätteelle erillinen nestetiivis kannellinen lava, jonne maalijätteet siirretään vastaanottotilasta. Maalijäte kuljetetaan lavalla suoraan käsittelijälle kerran viikossa (NG Nordic Finland Oy, entinen Fortum Waste Solutions Oy). Veikko Lehti Oy noutaa jäteöljyt suoraan Sortti-asemalta ja toimittaa ne jatkokäsittelyyn Advario Finland Oy:lle.
Sortti-asemalla aloitettiin syksyllä 2024 POP-yhdisteitä sisältävien jätteiden erilliskeräys. Vaaraton POP-jäte toimitettiin hyödynnettäväksi Vantaan Energia Oy:n jätevoimalaan ja vaarallinen POP-jäte Kivikon vaarallisten jätteiden varastolla tehtävän lajittelun ja pakkaamisen jälkeen joko suoraan tai Kierto Ympäristöpalvelut Oy:n kautta NG Nordic Finland Oy:lle (entinen Fortum Waste Solutions Oy) poltettavaksi.
Sortti-aseman alueen siisteyttä hoidetaan urakoitsijan toimesta. Asemalla käy harjakone kesäaikaan 2–3 kertaa viikossa tai tarpeen mukaan, samoin talviaikaan, mikäli lämpötila on plussan puolella. Samalla kerätään myös ympäristön irtonaiset roskat. Urakoitsija huolehtii myös alueen tienvarsien siivoamisesta.
Ruskeasannan Sortti-aseman pinnoitusalueet löytyvät piha-alueen asemapiirustuksesta liitteestä 4.
Haittaeläimistä alueella esiintyy jyrsijöitä, joita torjutaan mekaanisilla ansoilla tai hiilidioksidikäyttöisillä mekaanisilla ansoilla ulkopuolisen urakoitsijan eli Antitec Oy:n toimesta. Sortti-aseman hygieniaraportti on esitetty liitteessä 5.
HSY on panostanut Ruskeasannan Sortti-aseman rakentamisessa ympäristöystävällisyyteen. Rakentamisessa on käytetty laadukkaita kierrätysmateriaaleja. Rakennuksissa on viherkatot ja sähköä tuotetaan aurinkoenergialla.
Ruskeasannan aurinkosähkövoimalan nimellisteho on 6,36 kWp ja tuotto vuonna 2025 oli 5,8 MWh. Kokonaissähkökulutus Ruskeasannan Sortti-asemalla vuonna 2025 oli 303,9 MWh.
Alueen sadevedet kerätään talteen ja niitä voidaan käyttää piha-alueen puhdistukseen.
Ruskeasannan Sortti-aseman työkoneissa eli ajettavassa mobiilimurskaimessa ja trukissa käytetään polttoaineena dieselöljyä, jota kului vuoden 2025 aikana 8 683 litraa.
Työkoneiden tankkaukset suoritetaan Sortti-aseman huoltohallin vieressä sijaitsevalla erillisellä tankkauspisteellä. Säiliö on katettu ja se on teräsbetonoidun alustan päällä. Betonilaatan vieressä on 40 mm paksu tiivisasfaltti. Tankkauspisteen hulevedet johdetaan öljynerotuksen, suljettavan näytteenottokaivon ja hulevesialtaan kautta ojaan.
Polttoaine varastoidaan 100 % valuma-altaalla varustetussa, maanpäällisessä 1 450 litran säiliössä. Säiliö on valmistettu määräysten ja standardien SFS 2733 mukaisesti. Tankkaus suoritetaan pistoolilla, jossa on ylitäytön ja laponestin. Pumpussa on virtausmittari, jolla seurataan tankattua määrää sekä säiliössä jäljellä olevaa polttoainemäärää.
Työkoneet ja vaihtolavat huolletaan ja korjataan Ruskeasannan Sortti-aseman huoltohallissa. Hallin lattia on käsitelty BASF Mastertop 310 -pinnoitteella. Pinnoitteelle on ominaista alhainen öljyn, rasvan ja veden imukyky. Huoltohallin lattian keskeltä hulevedet johdetaan hiekan- (HEK 40LK) ja öljynerottimen (Euro PEK) kautta jätevesiviemäriin.
Alueella on saatavilla imeytysainetta mahdollisen vahingon imeyttämiseen ja tankkausalueen vieressä on jauhesammutin.
Toiminnassa syntyneet vaaralliset jätteet eli laitteiden öljynvaihdoissa muodostuneet jäteöljyt, on toimitettu joko asemalla sijaitsevalla vaarallisten jätteiden vastaanottopisteelle tai Kivikon vaarallisten jätteiden varastoon välivarastoitavaksi, josta ne on toimitettu jatkokäsittelyyn Advario Finland Oy:lle.
HSY:n kilpailuttamien urakoitsijoiden tulee käyttää urakoiden hoitamisessa urakasta riippuen vähintään euro-6 normin vaatimusten mukaisella moottorilla varustettuja autoja, tilapäisesti voidaan käyttää euro-5 luokituksen moottorilla varustettuja autoja. Jätteiden siirtokuljetuksissa käytetään yrityksiä, joilla on Uudenmaan ELY-keskuksen päätös jätehuoltorekisteriin merkitsemisestä.
HSY:n toimintajärjestelmä täyttää kansainväliset laatu-, ympäristö-, sekä työterveys- ja työturvallisuusstandardien sertifiointivaatimukset. Käytettävät standardit ovat laadunhallinnan osalta ISO 9001, ympäristöasioiden osalta ISO 14001 ja työterveys- ja työturvallisuusasioiden osalta ISO 45001. Nämä kattavat myös Ruskeasannan Sortti-aseman toiminnan. Ympäristöasioiden jatkuvaa parantamista seurataan sisäisillä ja ulkoisilla auditoinneilla, ympäristölupamääräysten säännöllisellä seurannalla ja raportoinnilla sekä tunnistamalla, arvottamalla ja tarkastamalla ympäristönäkökohdat säännöllisesti.
Ruskeasannan Sortti-asemalla järjestettiin vuonna 2025 kaksi turvallisuuskävelyä (5.2.2025 ja 2.10.2025) ja pidettiin työpaikkaselvitys 1.4.2025.
HSY:n jätehuollon henkilöstölle pakolliset työturvallisuuspäivät järjestettiin vuonna 2025 Blominmäen jätevedenpuhdistamolla kahtena samansisältöisenä tilaisuutena (11.9.2025 ja 18.9.2025). Tilaisuuksissa käsiteltiin ajankohtaisia työturvallisuusasioita ja psykologista turvallisuutta, harjoiteltiin sammuttamista ja kemikaalivuotojen torjuntaa sekä tutustuttiin Aavan terveystoriin.
Henkilöstön sosiaalitiloissa on käytössä infonäyttö, jossa viestitään HSY:n ja yksikön ajankohtaisia uutisia ja muistutetaan työturvallisuuteen liittyvistä asioista, kuten nastakenkien käytöstä liukkailla keleillä.
Ruskeasannan Sortti-asemalle pidettiin palotarkastus 24.2.2025. Tarkastuksella ei havaittu puutteita.
Ruskeasannan Sortti-asemalla ei tehty muita viranomaistarkastuksia vuonna 2025.
Ympäristöluvan mukaan toiminnanharjoittajan on viiden vuoden välein vuosiraportoinnin yhteydessä esitettävä valvontaviranomaiselle selvitys vakuudella katettavien jätteiden käsittelyn yksikköhinnoista ja kuljetuskustannuksista sekä vakuuden vastaavuudesta. Selvitys on liitteessä 6. Vakuutta ei ole tarpeen muuttaa.
Vuonna 2025 tehtiin Ruskeasannan Sortti-aseman alakenttäalueen osalta pinnoitteisiin muutoksia painumien vähentämiseksi sekä kulutuskestävyyden parantamiseksi siten, että lavataskujen edustat pinnoitettiin komposiittiasfaltilla, samoin kasetointipaikka ja yläpihan trukinsäilytyspaikan edusta.
Ruskeasannan Sortti-asema sijaitsee Vantaan kaupungin Ruskeasannan kaupunginosassa osoitteessa Klemmintie 7. Toiminta sijoittuu Helsinki-Vantaan lentoaseman ja Tuusulanväylän väliin kiinteistöille 92–407–14–8 ja 92–42–4–44.
Ruskeasannan Sortti-aseman alue sijaitsee savipehmeiköllä ja alueella on aikaisemin ollut sekalaista toimintaa. Alueen eteläpuolella on aiemmin ollut maanläjitysalue ja alueella on toiminut tynnyripesula.
Lähimmät asuinalueet sijaitsevat Sortti-asemasta itään, Tuusulanväylän toisella puolella (Harjusuo ja Ruskeasanta). Lähin päiväkoti sijaitsee Ruskeasannassa, noin 700 metrin etäisyydellä kaakkoon. Noin 70 metriä länteen sijaitsee kaksi omakotitalokiinteistöä.
Toiminta-alue sijaitsee I luokan pohjavesialueella, mutta tehtyjen tutkimusten perusteella alueella ei muodostu pohjavettä. Pohjavesi sijaitsee savikerroksen alapuolisissa maakerroksissa pohjaveden ollessa todennäköisesti paineellista. Savikerroksen päällä voi esiintyä orsivettä. Pohjaveden suuntaus on kohti koillista.
Ruskeasannan Sortti-aseman alueen sadevedet johdetaan öljyn- ja hiekanerotuskaivojen kautta viivytysalueelle, josta vedet laskevat lopulta Kylmäojaan. Sortti-aseman liikennöidyltä piha-alueelta kuivatusvedet johdetaan hulevesiputkia pitkin erotinjärjestelmään, joka sisältää virtauksensäätökaivon, hiekan- ja lietteenerottimen, öljynerottimen sekä näytteenotto-/sulkuventtiilikaivon. Erotinjärjestelmän kapasiteetin ylittyessä piha-alueen hulevedet ohjautuvat suoraan kosteikkoalueelle, jossa kasvit sitovat haitta-aineita ja kiintoaines laskeutuu kosteikon pohjalle.
Vaarallisten jätteiden varaston sammutusvedet kerätään kahteen paikkaa, jotka ovat kiinteistön keskellä ja länsireunalla sijaitsevat painanteet. Painanteiden pohjat on vuorattu vedenläpäisyn estävällä bentoniittimatolla ja ohutmuovilla.
Sisäpihan puoleinen painanne (pinta-ala n. 500 m²) on muotoiltu loivin vietoin (1/4). Siihen mahtuu sammutusvesiä vähintään 200 m³, kun pinnankorkeus on maksimissaan 0,5 m. Toinen sammutusvesien kerääntymiseen tarkoitettu paikka on rakennuksen länsipuolella oleva painanne (pinta-ala n. 500 m²), joka on muotoiltu loivin vietoin (1/4). Siihen mahtuu sammutusvesiä vähintään 200 m³, kun pinnankorkeus on maksimissaan 0,5 m. Yhteensä kiinteistöllä on mahdollisuus varastoida sammutusvesiä 400 m³.
Alueen öljynerotuskaivot tarkastetaan kerran vuodessa ja tyhjennetään tarvittaessa. Öljynerotinkaivoissa on pinnanmittausjärjestelmä, joka on integroitu kiinteistöautomaatiojärjestelmään. Hälytykset häiriötilanteista lähetetään Aluepalvelut-yksikön kiinteistö- ja kunnossapitopalveluiden työntekijöiden matkapuhelimiin.
Ruskeasannan Sortti-aseman öljynerotin on mallia EuroPEK NS 100, joka kuuluu luokkaan 1. Öljynerottimen maksimivirtaamat ovat sadevesille 100 l/s ja jätevesille 50 l/s. Ruskeasannan Sortti-aseman öljynerotusjärjestelmät tyhjennettiin 26.8.2025.
Sortti-aseman henkilökunta on tietoinen sulkuventtiileistä ja niiden toiminnasta. Sulkuventtiilien ja öljynerottimien kuntoa ja toimivuutta tarkkaillaan aluepalvelut-yksikön kiinteistö- ja kunnossapitopalveluiden toimesta. Hälytykset öljynerottimien häiriötilanteista tulevat kiinteistöautomaatiojärjestelmän kautta em. huoltoryhmän puhelimiin.
Ruskeasannan Sortti-aseman valuma-alueet on esitetty liitteessä 4.
Ruskeasannan Sortti-aseman ympäristölupapäätöksen määräyksen 20 mukainen, päivitetty tarkkailusuunnitelma toimitettiin tiedoksi Uudenmaan ELY-keskukselle 31.5.2024. Suunnitelmaan lisättiin POP-jätteiden tunnistaminen ja käsittely.
MetropoliLab Oy laati Ruskeasannan Sortti-aseman vuoden 2025 vesientarkkailuista yhteenvetoraportin, joka löytyy liitteestä 7 a.
Ruskeasannan Sortti-aseman alueelta kertyvien hulevesien laatua tarkkaillaan erotinjärjestelmän jälkeisestä vedestä kaksi kertaa vuodessa keväällä ja syksyllä otettavin vesinäyttein. Vuoden 2017 alusta alkaen hulevesinäytteenotto on tilattu ulkopuoliselta toimijalta siten, että näytteenottajalla on tehtävän edellyttämä riittävä pätevyys. Valuma-alueet on esitetty liitteessä 4.
Vuonna 2025 hulevesinäytteenotot ja laboratorioanalyysit teki MetropoliLab Oy. Kevään näytteet otettiin 28.4.2025 ja syyskierroksen näytteet 5.11.2025.
Huleveden laatua verrataan Tukholman läänin hulevesien 3VU raja-arvoihin. Vuonna 2025 huleveden fosforipitoisuus ylitti syksyllä Tukholman läänin hulevesien 3VU raja-arvon (kuten myös vuosina 2021 ja 2022). Myös kemiallinen hapenkulutus on ollut vuoden 2025 syksyllä aiempaa korkeampi. Hulevesissä näkyy Sortti-toiminnan aiheuttama kuormitus, joka vaihtelee vastaanotetun jätemäärän ja -laadunmukaisesti. Poisjohdettavan huleveden laatuun vaikuttaa erityisesti hulevesikaivoja lähellä olevien puutarha- ja risujätteiden hetkellinen määrä. Pitoisuudet ovat korkeammat syksyisin, jolloin kentällä on enemmän puutarha- ja risujätettä.
Kummallakaan näytteenottokerralla vuonna 2025 hulevesipisteellä ei havaittu näkyvää virtaamaa.
Laboratorion analyysitodistukset löytyvät liitteistä 7 b ja 7 c.
Ruskeasannan pohjaveden laatua tarkkailtiin vuonna 2025 tontin koillisreunaan asennetusta pohjavesiputkesta (GA6) kaksi kertaa vuodessa otettavin näyttein. Putki on korvannut aiemman tarkkailupisteen 712275P vuonna 2022.
Pohjavesinäytteenotot ja laboratorioanalyysit teki MetropoliLab Oy. Kevään näytteet otettiin 28.4.2025 ja syyskierroksen näytteet 5.11.2025.
Pohjaveden pinnankorkeus oli 0,25 m (kevät) ja 0,20 m (syksy), tarkkailuhistorian pinnankorkeuden vaihteluväli 0–0,36 m.
Pohjavesiputken GA6 vesi on kirkastunut putken asentamisen jälkeen jatkuvasti. Vesi on aiempien tulosten tapaan emäksistä. Veden sähkönjohtavuus oli tarkkailuvuonna kuormittamattomalla tasolla. Vesi oli molemmilla tarkkailukerroilla hapellista ja kokonaistyppipitoisuus on alhainen. Pohjavedessä ei havaittu öljyhiilivetyjä.
Laboratorion analyysitodistukset on esitetty liitteissä 7 b ja 7 c.
Ruskeasannan Sortti-aseman päivitetty tarkkailusuunnitelma toimitettiin Uudenmaan ELY-keskukselle 31.5.2024. Suunnitelmassa ei esitetty muutoksia vesien tarkkailuun.
Ruskeasannan Sortti-aseman ympäristöluvan määräyksen 16 mukaan toiminnasta aiheutuva melutaso ei saa melulle altistuvien asuinkiinteistöjen piha-alueilla ylittää melun A-painotettua ekvivalenttimelutasoa 55 dB päivällä (kello 7–22) eikä ekvivalenttimelutasoa 50 dB yöllä (kello 22–23 ja 4–7).
Ruskeasannan Sortti-asemalla ei tehty risujen haketusta vuonna 2025, vaan risut toimitettiin hakettamattomina Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen komposti- ja multakentälle.
Melusta tai sen aiheuttamasta häiriöstä ei vuonna 2025 tullut ilmoituksia tai palautteita Ruskeasannan Sortti-aseman lähialueelta.
Ruskeasannan Sortti-aseman ilmapäästöt koostuvat koneiden ja asiakkaiden ajoneuvojen pakokaasupäästöistä sekä alueella mahdollisesti syntyvästä pölystä. Pakokaasupäästöt eivät ole toiminnassa merkittäviä. Jätteiden varastoinnista ei synny pölypäästöjä.
Sortti-aseman alueen siisteyttä ja liikennöityjen alueiden pölyämisen torjuntaa hoidetaan urakoitsijan toimesta. Asemalla käy harjakone kesäaikaan 2–3 kertaa viikossa tai tarpeen mukaan, samoin talviaikaan, mikäli lämpötila on plussan puolella. Samalla kerätään myös ympäristön irtonaiset roskat. Urakoitsija huolehtii myös alueen tienvarsien siivoamisesta.
Ruskeasannan Sortti-asemalla tapahtui toimintavuoden 2025 aikana seuraava häiriö- ja poikkeustilanne, josta on tehty ilmoitus ELY-keskukselle mahdollisten ympäristövaikutusten takia:
12.10.2025 palavan sekajätteen lava syttyi jyräyksen jälkeen tuleen. Henkilökunta ohjasi asiakkaat pois lavan edestä ja suoritti alkusammutuksen, jonka seurauksena palo saatiin hallintaa. Pelastuslaitos pyysi levittämään lavalla olleet jätteet Sortti-aseman alapihalle ja eristämään alueen. Jätteet jätettiin alapihalle valvottaviksi, jotta palo ei aktivoituisi uudelleen. Myöhemmin jätteet kerättiin lavalle ja toimitettiin asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. Noin kuution verran sammutusvettä päätyi viemäriin ja vähäinen määrä savua haihtui hyvin tuulisen sään vuoksi.
Ruskeasannan Sortti-asemalla tapahtui toimintavuoden 2025 aikana edellä mainitun tilanteen lisäksi seuraavat häiriö- ja poikkeustilanteet, joista ei ole aiheutunut vaaraa ympäristölle
Päivämäärä | Tapahtuman kuvaus | Toimenpiteet |
|---|---|---|
9.1.2025 | Metallilavalta löytyi monta maalipurkkia ja aerosolipulloja. Yksi uretaanipullo oli avautunut ja sotkenut lavaa. Pienestä palavasta sekajätteestä löytyi myös aerosoleja. | Vaaralliset jätteet kerätty pois lavoilta ja toimitettu vaarallisiin jätteisiin. |
7.2.2025 | Sortti-aseman alakentällä lavalla olleita jätteitä jyrätessä pieni maalipurkki hajosi ja levisi maahan. | Työntekijä imeytti maalin ja toimitti imeytysmateriaalin asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
26.2.2025 | Työntekijä havaitsi tarkastuskierroksella maalivanan kiviaineslaarilla. | Maassa ollut maalivana imeytetty imeytysmattoihin. Käytetyt imeytysmatot toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
4.5.2025 | Urakoitsija osui vahingossa kiviloossin vieressä olleeseen jauhesammuttimeen, joka laukesi pihalle. | Sammutinjauheet kerätty pois henkilökunnan toimesta ja toimitettu sekajätelavalle. |
12.5.2025 | Lavanvaihdon yhteydessä oli lavalta numero 11 tippunut öljykanisteri, joka oli mennyt rikki jyrätessä. | Öljykohtaan viety imeytysrakeita ja hetken kuluttua ne harjattu pois jätesäkkiin. Imeytysaine toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
14.5.2025 | Asiakas oli purkamassa kuormaansa, kun jätteet tarttuivat auton lattialla olleeseen liisteripurkkiin aiheuttaen liisteripurkin kaatumisen maahan. | Työntekijä levitti vahinkoalueelle imeytysainetta, joka toimitettu sen jälkeen asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
25.6.2025 | Työntekijä havaitsi, että metallilavasta valui maalia pihalle. | Maali imeytetty välittömästi henkilökunnan toimesta. Veden sekaista maalia pääsi viemäriin parisen litraa, koska keli oli sateinen. Käytetty imeytysmateriaali toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
1.7.2025 | Työntekijä havaitsi pihakierroksella aerosolipullon lavalla. | Aerosolipullo poimittu pois lavalta pois ja viety vaaralliseen jätteeseen. |
2.7.2025 | Työntekijä huomasi lavaa jyrätessään, että lavan taakse oli valunut jotain. | Henkilökunta levitti vuotoalueelle imeytysainetta, joka toimitettu myöhemmin asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
10.7.2025 | Aamuvuorossa työntekijä havaitsi jyrästä, että lavan 14 ja tankkauspisteen välissä oli valumaa, joka vaikutti maalin ja veden sekoitukselta. | Työntekijä levitti vahinkokohtaan imeytysrätin, joka toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
11.7.2025 | Asiakkaan purkaessa jätekuormaansa kentälle valui vesimaaliseosta. | Henkilökunta levitti imeytysmattoa vahinkoalueelle. Imeytysmateriaali toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
15.8.2025 | Kuljetusurakoitsija oli nostamassa sähkö- ja elektroniikkalavaa lavapaikalta 22, kun hän huomasi, että lavasta valui jotain tummaa nestettä maahan. | Sortti-aseman henkilökunta laittoi vahinkoalueelle imeytyshiekkaa ja imeytymisen jälkeen imeytysmateriaali toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
18.8.2025 | Työntekijä havaitsi jyrästä maalin näköistä nestettä laajalla alueella alapihalla. | Työntekijä levitti vahinkoalueelle imeytysainetta, joka toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
31.8.2025 | Lavalta 12 oli valunut alapihalle vähäinen määrä maalia. Sateen vuoksi maali oli sekoittunut veteen, ja sitä oli levittynyt pienehkölle alueelle. | Vetinen maali imeytetty imeytysmatolla, joka toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
3.9.2025 | Lavan numero 8 edustalle alapihalle oli valunut pieni määrä valkoista maalin oloista ainetta. Aine oli sekoittunut sadeveden kanssa. | Aine imeytetty siltä osin kuin mahdollista imeytysmattoon. Pieni pala imeytysmattoa jätetty kaivon eteen sadeveden vuoksi. Imeytysmateriaali toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
11.9.2025 | Asiakas kaatoi moottorisahasta bensaa pöydällä olleeseen pieneen pulloon. Bensaa valui pöydälle, seinälle ja maahan. | Bensajäämät pyyhitty imeytyskankaalla ja maahan laitettu imeytysrakeita. Asiakkaalle kerrottu, että bensa pitää kaataa kotona. Imeytysmateriaali toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
25.10.2025 | Sähkö- ja elektroniikkaromun kippauksen jälkeen lavalta alkoi tulla savua. | Henkilökunta aloitti sammutustoimet jauhesammuttimella heti havaittuaan savua. Pelastuslaitos kävi toteamassa, että palo on sammutettu ja ohjeisti henkilökuntaa seuraamaan lavaa, jotta palo ei syty uudelleen. Piha-alueen sulkukaivot suljettu varmuuden vuoksi, vaikka sammuttamiseen ei käytetty vettä. |
26.10.2025 | Asiakkaan autoon levisi hänen tuomansa maalipurkki. Maalia levisi myös Sortti-aseman pihalle. | Työntekijä aloitti imeytyksen rakeella ja matolla sekä antoi asiakkaalle imeytysmattoa, jotta hän että voi siistiä autonsa kurakaukalon. Käytetty imeytysmateriaali toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
28.10.2025 | Työntekijä huomasi alapihalla jyrätessään maalivanan, joka valui kaivoon. Kovien sateiden vuoksi metallilavalta oli valunut maalipurkista pieni määrä maalia, joka sekoittui sadeveden kanssa. Kaivoon valui arviolta n. 2 litraa maalia. | Työntekijä laittoi imeytysmattoa vuodon alkupäähän ja kaivon kannen eteen. Käytetty imeytysaine toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
7.11.2025 | Työntekijä huomasi jyrätessään, että alapihalla olleesta lavasta oli valunut maahan maalia. | Toinen työntekijä kävi levittämässä valuman päälle imeytysmattoa vuodon estämiseksi kaivoon. Käytetty imeytysmateriaali toimitettu asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
14.12.2025 | Pieni määrä valkoista nestettä, ehkä maalia, oli valunut lavavaihdon jälkeen lavasta ulos lavakentälle. | Vuodon leviäminen estetty levittämällä alueelle imeytysmattoa, joka toimitettu myöhemmin asianmukaiseen jatkokäsittelyyn. |
Jos Sortti-asemalle yritetään tuoda sellaisia jätteitä, joita ympäristöluvan mukaan ei voida vastaanottaa, nämä kuormat käännytetään ja ohjataan mahdollisuuksien mukaan asianmukaisiin vastaanottopisteisiin. Jorvaksen Sortti-asemalta vuonna käännytetyt kuormat on esitetty liitteessä 8.
HSY ei ota asbestia vastaan muualla kuin Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa. Vuonna 2025 Ruskeasannan Sortti-asemalta jouduttiin kuljettamaan Ämmässuolle 5,4 tonnia asiakkaiden virheellisesti tuomaa ja väärin lajiteltua asbestia. Väärinlajitellulla asbestilla tarkoitetaan asbestipitoista jätettä, jota ei ole valvonnasta huolimatta pystytty tunnistamaan asiakkaan asioinnin aikana ja ohjaamaan suoraan Ämmässuolle. Asbestia esiintyy tyypillisesti vanhoissa eristeissä, tasoitteissa ja laattojen kiinnitysaineissa, ja sitä voi päätyä esimerkiksi palamattoman jätteen joukkoon asiakkaiden virheellisen lajittelun seurauksena. Havaittu asbesti erotellaan mahdollisuuksien mukaan muusta jätteestä välittömästi ja toimitetaan asianmukaisesti pakattuna sekä turvallisesti kuljetettuna Ämmässuolle loppusijoitukseen.
Vuoden 2025 aikana Ruskeasannan Sortti-asemalla ei ollut muita ympäristönsuojelun kannalta merkittäviä häiriötilanteita, poikkeuksellisia tilanteita tai poikkeamia ympäristöluvan määräyksistä.
Toimintavuoden 2025 aikana HSY sai palautetta yhdestä Ruskeasannasta lähteneestä jätekuljetuksesta, josta tippui styrox-jätettä Tuusulanväylälle 8.10.2025. Jätettä ei kuitenkaan löytynyt siivottavaksi, kun paikalla käytiin. Ruskeansannan Sortti-aseman toimintaan liittyviä muita ympäristöpalautteita tai -valituksia ei tullut.
Ruskeasannan Sortti-aseman vastaavana hoitajana toimi ajalla 1.1.-31.7.2025 käyttöpäällikön sijainen Eetu Keinänen ja 1.8.2025 alkaen käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen.
Sortti-aseman toimintovastaavana toimi ajalla 1.1.-31.7.2025 Jari Viitamäki ja 1.8.2025 alkaen Eetu Keinänen.
Vaarallisten jätteiden toimintovastaavana toimii Joonas Enqvist (18.7.-27.10.2025 sijaisena Jari Niemi).
Kiinteistö- ja kunnossapitopalveluiden toimintovastaavana toimii Jyri Haikonen.
YLVA-raportoinnista vastaavana toimii ympäristökoordinaattori Mervi Lumikumpu.
HSY:n jätehuollon ympäristöpäällikkönä toimii Liisa Suhonen.
Helsingin seudun ympäristöpalvelut –kuntayhtymä
jätehuollon toimiala
Marjut Mäntynen
käyttöpäällikkö
Liisa Suhonen
ympäristöpäällikkö
Liite 1 Ruskeasannan Sortti-aseman asiakasmäärät vuonna 2025
Liite 2 Ruskeasannan Sortti-asemalla vastaanotetut jätemäärät vuonna 2025
Liite 3 Ruskeasannan Sortti-asemalla varastossa olevat jätemäärät 31.12.2025
Liite 4 Ruskeasannan Sortti-aseman valuma-alueet
Liite 5 Ruskeasannan Sortti-aseman hygieniaraportti vuodelta 2025, Antitec Oy
Liite 6 Selvitys vakuuden vastaavuudesta Ruskeasannan Sortti-asemalla
Liite 7 a Ruskeasannan Sortti-aseman vesientarkkailun yhteenveto vuodelta 2025
Liite 7 b Ruskeasannan Sortti-aseman hule- ja pohjaveden testausseloste, huhtikuu 2025
Liite 7 c Ruskeasannan Sortti-aseman hule- ja pohjaveden testausseloste, marraskuu 2025
Liite 8 Ruskeasannan Sortti-asemalta vuonna 2025 käännytetyt kuormat
Liite 1 Ruskeasannan Sortti-aseman asiakasmäärät vuonna 2025
Asiakasmäärät | ||
maksavat asiakkaat | 121 758 | |
ilmaisasiakkaat | 27 029 | |
yhteensä | 148 787 | |
Liite 2 Ruskeasannan Sortti-asemalla vastaanotetut jätemäärät vuonna 2025.
Luvan mukaiset enimmäisvastaanottomäärän ylitykset lihavoitu.
jätelaji | jätenimike (LoW-koodi) | vastaanotettu määrä (tn) | lupamääräyksen mukainen enimmäismäärä (tn) | toimitus-paikka (** |
|---|---|---|---|---|
sekajäte, alueellinen keräyspiste | 20 03 01 | 2 | 100 | Vantaan Energia jätevoima |
sekajäte | 20 03 01 | 3 831 | 10 000 | Vantaan Energia jätevoimala, HSY 5 |
20 03 07 | josta 6 tn ***) | |||
biojäte, ylijäämähedelmät | 20 02 01 | 56 | 150 | HSY 2 |
puu | 20 01 38 | 4 643 | 6 000 | HSY 7, HSY 8 |
17 02 01 | ||||
muovi | 20 01 39 | 184 | 1 000 | Salpakierto Oy |
17 02 03 | ||||
15 01 02 | ||||
metalli | 20 01 40 | 1 219 | 2 000 | Kuusakoski Oy |
15 01 04 | ||||
maa ja kiviaines, betoni, tiili, laatat ja keramiikka, eristysaineet | 17 01 01 | 4 263 | 6 000 | HSY 4, HSY 5, HSY 6 |
17 01 02 | ||||
17 01 03 | ||||
17 05 04 | ||||
17 06 04 | ||||
kipsipohjaiset rakennusaineet | 17 08 02 | 478 | 1 000 | Saint Gobain Rakennustuotteet Oy |
kylmälaitteet | 20 01 23 | 218 | 500 | Kuusakoski Oy |
pahvi ja kartonki | 20 01 01 | 239 | 300 | Suomen Paalauskeskus Oy |
15 01 01 | ||||
paperi | 20 01 01 | 17 | 100 | Stena Recycling Oy |
15 01 01 | ||||
risut | 20 02 01 | 2 052 | 2 500 | HSY 3 |
puutarhajäte | 20 02 01 | 1 865 | 3 000 | HSY 7 |
tekstiilijäte *) | 20 01 10 | 0 | 200 | - |
20 01 11 | ||||
15 01 09 | ||||
sähkö- ja elektroniikkaromu (tavanomainen jäte) | 20 01 36 | 793 | 2 000 | Kuusakoski Oy, Tramel Oy |
kyllästetty puu | 20 01 37 | 595 | 500 | Demolite Oy |
sähkö- ja elektroniikkaromu (vaarallinen jäte) | 20 01 35 | 100 | 500 | Tramel Oy |
vaaralliset jätteet, kuten | 13 01 05 | 270 | 250 | HSY 1, Advario Finland Oy, AkkuSer Oy, NG Nordic Finland Oy |
13 02 05 | josta 0,41 ***) | |||
15 01 10 | ||||
16 01 07 | ||||
16 01 14 | ||||
16 06 01 | ||||
20 01 13 | ||||
20 01 14 | ||||
20 01 15 | ||||
20 01 17 | ||||
20 01 19 | ||||
20 01 21 | ||||
20 01 27 | ||||
20 01 29 | ||||
20 01 33 | ||||
yhteensä | 20 825 tn | 36 100 |
Lisäksi pieniä määriä pakkauslasia (20 01 02) ja uudelleen käytettäviä tavaroita.
*) Tekstiilijätteen keräys päättynyt Sortti-asemilla 31.12.2022.
**) HSY:n toimituspaikat:
HSY 1 = Kivikon jätepalvelukeskus, vaarallisten jätteiden varasto (välivarastointi)
HSY 2 = Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, komposti- ja biokaasulaitos
HSY 3 = Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, komposti- ja multakenttä
HSY 4 = Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, loppusijoitusalue
HSY 5 = Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, materiaalienkäsittelykenttä
HSY 6 = Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, vastaanottokenttä
HSY 7 = Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, viherjätekenttä
HSY 8 = Seutulan puukenttä
***) POP-jäte
Liite 3 Ruskeasannan Sortti-asemalla varastossa olevat jätemäärät 31.12.2025
jätelaji | jätenimike (LoW-koodi) | varastoitu määrä (tn) | lupamääräyksen mukainen kertavarastointimäärä (tn) |
|---|---|---|---|
sekajäte, alueellinen keräyspiste | 20 03 01 | 0 | 8 |
sekajäte | 20 03 01 | 12 | 62 |
20 03 07 | |||
biojäte, ylijäämähedelmät | 20 02 01 | 0 | 20 |
puu | 20 01 38 | 28 | 100 |
17 02 01 | |||
muovi | 20 01 39 | 2 | 50 |
17 02 03 | |||
15 01 02 | |||
metalli | 20 01 40 | 11 | 50 |
15 01 04 | |||
maa- ja kiviaines, betoni, tiili, laatat ja keramiikka, eristysaineet | 17 01 01 | 8 | 100 |
17 01 02 | |||
17 01 03 | |||
17 05 04 | |||
17 06 04 | |||
kipsipohjaiset rakennusaineet | 17 08 02 | 13 | 20 |
kylmälaitteet | 20 01 23 | 2 | 50 |
pahvi ja kartonki | 20 01 01 | 2 | 10 |
15 01 01 | |||
paperi | 20 01 01 | 3 | 10 |
15 01 01 | |||
risut | 20 02 01 | 6 | 100 |
puutarhajäte | 20 02 01 | 15 | 100 |
tekstiilijäte | 20 01 10 | 0 | 50 |
20 01 11 | |||
15 01 09 | |||
sähkö- ja elektroniikkaromu (tavanomainen jäte) | 20 01 36 | 2 | 70 |
kyllästetty puu | 20 01 37 | 1 | 20 |
sähkö- ja elektroniikkaromu (vaarallinen jäte) | 20 01 35 | 0 | 20 |
vaaralliset jätteet, kuten | 13 01 05 | 1 | 5 |
13 02 05 | |||
15 01 10 | |||
16 01 07 | |||
16 01 14 | |||
16 06 01 | |||
20 01 13 | |||
20 01 14 | |||
20 01 15 | |||
20 01 17 | |||
20 01 19 | |||
20 01 21 | |||
20 01 27 | |||
20 01 29 | |||
20 01 33 | |||
yhteensä | 106 tn | 845 tn |
Lisäksi pieniä määriä pakkauslasia (20 01 02) ja uudelleen käytettäviä tavaroita.
Liite 4 Ruskeasannan Sortti-aseman valuma-alueet
Liite 5 Ruskeasannan Sortti-aseman hygieniaraportti vuodelta 2025, Antitec Oy
Liite 6 Selvitys vakuuden vastaavuudesta Ruskeasannan Sortti-asemalla
Liite 7 a Ruskeasannan Sortti-aseman vesientarkkailun yhteenveto vuodelta 2025
Liite 7 b Ruskeasannan Sortti-aseman hule- ja pohjaveden testausseloste, huhtikuu 2025
Liite 7 c Ruskeasannan Sortti-aseman hule- ja pohjaveden testausseloste, marraskuu 2025
Liite 8 Ruskeasannan Sortti-asemalta vuonna 2025 käännytetyt kuormat
käännytyksen syy (esim. jätelaatu, liian iso kuorma jne.) | käännytettyjen kuormien lukumäärä |
|---|---|
yritysten vaaralliset jätteet, vaaralliset jätteet suuret määrät, tuntematon vaarallinen jäte | 146 |
renkaat | 77 |
asbesti tai asbestiepäily | 39 |
kuorma-autokuorma tai liian iso yhdistelmäajoneuvo | 23 |
ruohonleikkuri, trimmeri tms. nesteineen | 20 |
asiakkaalla ei ollut maksukorttia tai ei halunnut maksaa | 19 |
biojätteet tai elintarvikkeet | 18 |
hätäraketit, ilotulitteet, ammukset | 14 |
tavaroita Kierrätyskeskukselle | 8 |
poistotekstiili | 5 |
tietoturvahävitys | 5 |
asiakas olisi halunnut vuokrata peräkärryn, mutta kaikki kärryt varattuja tai yritys olisi halunnut vuokrata peräkärryn | 5 |
kuollut eläin | 1 |
asiakas ei halunnut lajitella jätteitä | 1 |
suuri vanerilaatikko | 1 |
yhteensä | 382 |
Lupa- ja valvontavirasto
Vantaan kaupunki, ympäristökeskus
HSY:n jätehuollon raportointiin osallistunut henkilökunta ja tiedoksi saatettavat henkilöt