Jätevedenpuhdistus pääkaupunkiseudulla 2023

Tiedot

Julkaisija:
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
Tekijät: Aninka Urho, Anna Kuokkanen, Jenni Raatikainen, Hanna Riihinen, Perttu Saarinen ja Maria Valtari
Päivämäärä:
30.5.2024
Julkaisun nimi:
Jätevedenpuhdistus pääkaupunkiseudulla 2023 - Viikinmäen, Suomenojan ja Blominmäen jätevedenpuhdistamot
Sarjan nimi ja numero:
HSY:n julkaisuja 6/2024
ISBN (nid.): ISBN 978-952-7146-86-6 nid
ISBN (pdf): ISBN 978-952-7146-84-2 pdf
ISBN (html): ISBN 978-952-7146-85-9 verkko
ISSN (painettu): ISSN 1798-6087 (nid)
ISSN (verkkojulkaisu): ISSN 1798-6095 (verkko)
Kieli: fi
Sivuja: 25
Yhteystiedot:
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
PL 100
00066 HSY
puhelin 09 1561 2110
www.hsy.fi

Ympäristöluvat ja tarkkailu vuonna 2023

Ympäristöluvat

Tällä hetkellä voimassa oleva Viikinmäen jätevedenpuhdistamon ympäristölupa astui voimaan 28.12.2015 (ESAVI 240/2015/2). Puhdistamon toiminta oli vuonna 2023 ympäristöluvan mukaista lukuun ottamatta puhdistetun jäteveden biologisen hapenkulutuksen pitoisuuden lupaehdon ylitystä vuoden toisella neljänneksellä. Viikinmäen energiantuotantolaitos rekisteröintiin 16.2.2023 Helsingin kaupungin ympäristönsuojelun tietojärjestelmään asetuksen 1065/2017 (Valtioneuvoston asetus keskisuurten energiantuotantoyksiköiden ja -laitosten ympäristönsuojeluvaatimuksista) mukaisesti. Rekisteröinti korvaa ympäristöluvan energiantuotantoa koskevat määräykset.

Blominmäen jätevedenpuhdistamon ympäristölupa astui voimaan 11.12.2017 (VHO 17/0508/3) ja puhdistamon purkujärjestelyitä koskeva lupa astui voimaan 10.8.2021 (VHO 21/0121/3). Puhdistamon toiminta oli vuonna 2023 ympäristöluvan mukaista. Asetuksen 1065/2017 mukaisen puhdistamon energiantuotantolaitoksen rekisteröinnin valmistelu käynnistettiin syksyllä 2023.

Suomenojan jätevedenpuhdistamon voimassa oleva ympäristölupa on annettu 28.12.2015 (ESAVI 239/2015/2). Puhdistamolla käsiteltiin jätevettä 1.-15.1.2023 välisenä aikana, ja puhdistamon toiminta oli ympäristöluvan mukaista. Ympäristöluvan edellyttämä puhdistamon lopputarkastus toteutettiin kaksivaiheisena 11.9.2023 ja 6.11.2023. Suomenojan puhdistamon ympäristöluvan voimassaolo päättyy 31.12.2024.

Näytteenotto ja käyttö- ja päästötarkkailu


Viikinmäen ja Suomenojan puhdistamoiden käyttö- ja päästötarkkailut perustuivat vuonna 2016 ELY-keskuksen hyväksymään tarkkailuohjelmaan, joka on päivitetty marraskuussa 2021. Suomenojan jätevedenpuhdistamolla tarkkailuohjelmaa toteutettiin soveltuvin osin siihen saakka, kunnes toiminnot loppuivat vaiheittain. Blominmäen käyttö- ja päästötarkkailu perustui lokakuussa 2022 päivitettyyn ja viranomaiselle toimitettuun tarkkailuohjelmaan. Vuoden 2023 aikana jäteveden haitallisia ja vaarallisia aineita tarkkailtiin Blominmäen jätevedenpuhdistamolla tavanomaista laajemmin.

Kaikilta puhdistamoilta otettiin käyttötarkkailunäytteet laboratoriotutkimuksia varten pääsääntöisesti kaksi kertaa viikossa. Puhdistamoiden päästöt vesistöön ja poistotehot laskettiin tulevasta ja käsitellystä vedestä otettujen käyttötarkkailunäytteiden analyysituloksista luvussa 18 esitetyllä tavalla. Päästölaskennan perusteena käytetyt analyysimenetelmät on kuvattu luvussa 19. Käyttötarkkailunäytteistä ja automaatiojärjestelmien keräämistä mittaustuloksista ja kulutustiedoista laaditut käyttötarkkailun tulokset on esitetty raportin osassa II, luvusta 15 alkaen. Tuloksissa esitetään puhdistamoiden virtaama-, energia- ja kemikaalien kulutustietoja ja lietteen sekä energian osalta myös tuotantotietoja.

Jatkuvatoimiset mittalaitteet käyttötarkkailussa

HSY:n kaikilla jätevedenpuhdistamoilla puhdistusprosessin ohjaus ja seuranta perustuvat pitkälle automatisoituihin prosesseihin. Erilaisten jatkuvatoimisten mittausten ja analyysilaitteiden avulla käyttöhenkilökunnalle tuotetaan jatkuvaa tietoa puhdistusprosessien eri vaiheista ja tilasta. Jatkuvatoimisilla analyysilaitteilla mitataan mm. ortofosfaattia, kokonaisfosforia, ammonium- ja nitraattityppeä sekä alkaliteettia. Jatkuvatoimisia mittalaitteita hyödynnetään myös mm. liuenneen hapen, veden ja lietteen kiintoaineen, pH:n ja sähkönjohtavuuden määrittämisessä. Jatkuvatoimisten laitteiden antamaa prosessien tilannekuvaa täydennetään laboratorioanalyyseillä, joita käytetään myös laitteiden antamien tulosten oikeellisuuden arviointiin ja laitteiden kalibrointiin.

Ympäristövaikutusten tarkkailu

Merialueen tarkkailun tavoitteena on seurata jäteveden vaikutuksia vesistössä. Pääkaupunkiseudun merialueen yhteistarkkailuohjelma päivitettiin 31.5.2023, ja vuoden tarkkailu toteutettiin tämän päivitetyn ohjelman mukaisesti. Merialueen yhteistarkkailuun osallistuivat HSY:n lisäksi tarkkailuvelvollisina Fortum Power and Heat Oy, Helen Oy, DNY Finland Oy Helsinki Shipyard, Espoon kaupungin Kaupunkitekniikan keskus ja Helsingin kaupungin kaupunkiympäristö toimialan Yleiset alueet -yksikkö. Tarkkailu toteutetaan ja raportoidaan Helsingin kaupungin Kaupunkiympäristön toimialan Ympäristöpalveluiden toimesta. Vuoden 2023 tarkkailutulokset on esitetty neljännesvuosiraporteissa, joista viimeinen on yhteenvetoraportti. Tarkkailusta laaditaan laaja yhteenvetoraportti viiden vuoden välein. Tarkkailuraportit julkaistaan Helsingin kaupungin merialueen seurannan internet-sivuilla.

Kalataloudellisen tarkkailun tavoitteena on seurata jätevedenpuhdistamojen vaikutuksia kalastukseen ja kaloihin. Tarkkailussa noudatettiin 8.11.2019 julkaistua Helsingin ja Espoon edustan merialueen kalataloudellista yhteistarkkailuohjelmaa. Tarkkailun toteutti Kala- ja vesitutkimus Oy. Yhteistarkkailussa olivat vuonna 2023 mukana HSY:n lisäksi Espoon kaupungin Kaupunkitekniikan keskus, Helsingin kaupungin Kaupunkiympäristön toimiala sekä Helsingin kaupungin Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala.

Kalataloustarkkailun tulokset raportoidaan kahden vuoden välein. Vuoden 2023 tulokset raportoidaan keväällä 2024 valmistuvassa laajassa yhteenvetoraportissa, joka kattaa tarkkailujakson 2018–2023.

Puhdistamoiden ympäristöluvat sisältävät myös meritaimenen ja siian vaelluspoikasten istutusvelvoitteet. Blominmäen ympäristöluvan kalatalousvelvoite korvasi Suomenojan vastaavan velvoitteen vuonna 2023. Meritaimenen vaelluspoikasten osalta Viikinmäen puhdistamon istutusvelvoite on 17 000 kpl ja Blominmäen puhdistamon 7 500 kpl eli yhteensä 24 500 kpl. Viikinmäen osalta osa meritaimenista voidaan korvata merilohen poikasilla. Meritaimenia istutettiin huhtikuussa 2023 Helsingin edustalle 13 000 kpl ja Espoon edustalle 7 500 kpl. Istutetut taimenet olivat Ingarskilanjoen kantaa. Lisäksi Helsingin edustalle istutettiin 4 000 kpl Nevajoen kantaa olevien merilohen poikasia.
Viikinmäen puhdistamon vaellussiian poikasten istutusvelvoite on 165 000 kpl ja Blominmäen puhdistamon velvoite on 72 500 kpl eli yhteensä 237 500 kpl. Vuoden 2023 aikana Kymijoen kantaa olevia vaellussiian poikasia istutettiin Helsingin edustalle yhteensä 302 149 kpl ja Espoon edustalle 72 000 kpl eli yhteensä 374 149 kpl. Siianpoikasia istutettiin vuonna 2023 vuosittaista istutusvelvoitetta enemmän, koska vuonna 2022 kalatalousvelvoite ei toteutunut siianpoikasten osalta.