Tiedot
HSY tukee nuorten ympäristökasvatusta tarjoamalla peruskoululaisille ja opiskelijoille mahdollisuuden vierailla Viikinmäen jätevedenpuhdistamolla. Vierailun aikana tutustutaan viemäröintijärjestelmän toimintaan, jätevedenpuhdistamoiden prosesseihin ja jäteveden ympäristövaikutuksiin. Vierailu voi keskittyä myös esimerkiksi uusiutuvan energian tuotantoon. Opiskelijavierailuja tehdään enimmäkseen yläkouluista, mutta paljon myös toisen asteen oppilaitoksista, ammattikorkeakouluista ja yliopistoista.
Jätevedenpuhdistamoille tehdään paljon myös asiantuntijavierailuja. Vierailijat ovat tyypillisesti ympäristö- ja kunta-alan asiantuntijoita, tekniikan alan yritysten edustajia, tutkijoita, toimittajia ja ympäristö- ja tekniikan alan opiskelijoita.
Vierailutoiminta oli vielä alkuvuodesta 2022 koronatilanteen takia vähäistä, ja vierailut järjestettiin ainoastaan virtuaalisina: koululaisia ja muita yleisesittelyvierailulle osallistuvia oli noin 1000, ja asiantuntijavieraita noin 360. Koronarajoitusten purkamisen jälkeen vierailuja rajoitettiin turvallisuustilanteen vuoksi. Syksyllä vierailuja ruvettiin taas järjestämään myös paikan päällä. Koululaisvieraita kävi paikan päällä 380 henkeä, virtuaalikierrokselle osallistui 1120 henkeä. Asiantuntijavieraita kävi tutustamassa puhdistamoon noin 340.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) tekee vuosittain jätevesistä virusseurantaa, jonka tarkoituksena on havaita ja torjua mahdollisia poliovirustartuntoja. Keväästä 2020 lähtien laitosten tulevasta jätevedestä on analysoitu myös koronavirusta viikoittain. Viikinmäen ja Suomenojan puhdistamot ovat olleet tutkimuksen yhteistyökumppaneita useiden vuosien ajan. Suomenojan puhdistamon toiminnan päätyttyä näytteiden kerääminen on aloitettu Blominmäen jätevedenpuhdistamolla. Vuonna 2022 HSY:n jätevedenpuhdistamot osallistuivat myös THL:n koordinoimaan WastPan-hankkeeseen, jossa kehitetään jätevesiseurantaa pandemioiden varautumistyökaluksi. Lisätietoa hankkeen tuloksista löytyy osoitteesta https://thl.fi/fi/tutkimus-ja-kehittaminen/tutkimukset-ja-hankkeet/jatevesiseuranta-pandemioiden-varautumistyokaluksi-wastpan-
Viikinmäen ja Suomenojan puhdistamot ovat mukana THL:n valtakunnallisessa tutkimuksessa, jossa kartoitetaan huumausainejäämien pitoisuuksia jätevedessä eri kaupungeissa. Tutkimus on osa Euroopan huumeseurantakeskuksen kansainvälistä seurantaa, joka on jatkunut vuodesta 2012 alkaen. Lisätietoa THL:n suorittamasta jätevesiseurannasta löytyy osoitteesta https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/seurantajarjestelmat-ja-rekisterit/jatevesiseuranta
Viikinmäen jätevedenpuhdistamon raakalietteestä on otettu näytteitä vuodesta 2009 alkaen. Säteilyturvakeskuksen (STUK) ympäristön säteilyvalvontaa varten. Vuodesta 2018 alkaen näytteet on kerätty kaksi kertaa vuodessa. Monet ympäristöön kulkeutuneet radionuklidit voidaan havaita jätevesilietteestä, sillä puhdistusprosessissa lietteeseen rikastuu monia jätevedessä olevia radionuklideja. Viikinmäen lietteessä havaitaan radionuklideja, jotka ovat peräisin mm. Tšernobylin onnettomuudesta, lääkinnällisestä radioisotooppien käytöstä sekä luonnosta. Tutkimalla lietteitä saadaan myös tietoa radionuklidien kulkeutumisesta ympäristössä.