Henkilöstökertomus 2022

Tiedot

Julkaisija:
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
Päivämäärä:
27.3.2023
Julkaisun nimi:
Henkilöstökertomus 2022
Kieli: fi
Sivuja: 8
Yhteystiedot:
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
Ilmalantori 1
00240 Helsinki
puhelin 09 156 11
www.hsy.fi

Tasa-arvo ja yhdenvertaisuuden tavoitteista ja toteutumisesta

Vuosia 2021–2022 koskevan tasa-arvo ja yhdenvertaisuussuunnitelmamme tavoitteet toteutuivat osittain. Viestimme tavoitteen mukaisesti suunnitelman sisällöstä, tavoitteista, toimenpiteistä ja niiden etenemisestä. Termi esimies korvattiin kirjallisiin materiaaleihimme esihenkilöksi ja sitä käytetään kaikissa uusissa kirjallisissa esityksissä. Esihenkilöille järjestettiin koulutus yhdenvertaisesta rekrytoinnista ja omien ennakkoasenteiden tunnistamisesta.

Tehtävänimikkeiden sukupuolineutralisoimisessa emme päässeet asetettuihin tavoitteisiin. Meillä on edelleen 16 mies-päätteistä tehtävänimikettä. Näiden yhdenmukaistamista tehdään etenevän TVA-työn yhteydessä ja kun uusia tehtäväkuvia tai -nimikkeitä otetaan käyttöön.

Häirinnän ja epäasiallisen kohtelun ennaltaehkäisy on osa jokapäiväistä työtämme ja seuraamme kehitystä henkilöstö- ja pulssikyselyn tuloksissa. Lisäksi teimme aiheeseen keskittyvän oman tarkentavan kyselyn keväällä ja joulukuussa. Tulokset olivat kehittyneet vuodesta 2021 positiivisesti, joten työssä on edetty oikeaan suuntaan. Tuloksista kerrottiin tarkemmin kohdassa 5.1.2.

Työsuojeluviranomainen suoritti syksyllä valvontakyselyn ja tarkastuksen liittyen yhdenvertaisuuden toteutumiseen ja yhdenvertaisuussuunnitelmaan työpaikallamme. Tarkastuksesta ilmeni, ettemme viranomaisen mukaan ole arvioineet riittävästi yhdenvertaisuuden toteutumista työpaikalla ja ettei nykyinen yhdenvertaisuussuunnitelmamme kattanut riittävästi yhdenvertaisuustilanteen arviointia. Tulemme huomioimaan nämä havainnot vuosien 2023–2024 tasa-arvo- ja yhdenvertaisuus suunnitelmaa tehdessämme.

Aihealue
Tavoite
Toimenpiteet
Toteutumisen mittari
Arvio toteutumisesta
Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus Esimiestyö
Koko henkilöstö saa tietoa HSY:n tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelman 2021–2022 sisällöstä ja tavoitteista
Tehdään viestintäsuunnitelma ja toteutetaan viestintä tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmasta Hessussa ja esimiesten kautta ym.
Viestintäsuunnitelma toteutettu
Viestimme tavoitteen mukaisesti suunnitelman sisällöstä, tavoitteista, toimenpiteistä ja niiden etenemisestä kauden aikana. Tasa-arvo ja yhdenvertaissuunnitelma on jokaisen nähtävillä intrassamme Hessussa.
Tasa-arvo
Esimies esihenkilöksi
Termi esimies korvataan esihenkilöksi HSY:n viestinnässä
Käytetään systemaattisesti esihenkilö-termiä kaikissa tilanteissa
Esihenkilö-termi on otettu yleisesti käyttöön, käytetään kaikissa uusissa kirjallisissa esityksissä
Termi esimies korvattiin kirjallisiin materiaaleihimme esihenkilöksi ja sitä käytetään kaikissa uusissa kirjallisissa esityksissä.
Tasa-arvo Sukupuolineutraalit nimikkeet esimiehille
Muutetaan tehtävänimikkeet, joissa on esimiespääte, (esim. varastoesimies) sukupuolineutraaleiksi, (9 tehtävänimikettä yhteensä 19 henkilöllä)
Käydään esimiesten tehtävänimikkeet läpi TVA-työn yhteydessä ja mietitään uudet tehtävänimikkeet
Esimiesten tehtävänimikkeet on muutettu sukupuolineutraaleiksi
Emme päässeet asetettuihin tavoitteisiin. Meillä on edelleen 16 miespäätteistä tehtävänimikettä, mutta muutosta tehdään etenevän TVA-työn yhteydessä ja kun uusia tehtäväkuvia tai -nimikkeitä syntyy.
Yhdenvertaisuus ja monimuotoisuus Yhdenvertainen rekrytointi – osaaminen ratkaisee
HSY:llä rekrytointiin osallistuvat tiedostavat asenteensa ja kohtelevat työnhakijoita yhdenvertaisesti rekrytointiprosessin kaikissa vaiheissa sekä tunnistavat monimuotoisen työyhteisön tärkeyden
Esimiehille järjestetään rekrytointikoulutusta, jonka yhteydessä käsitellään yhdenvertaisuutta ja monimuotoisuutta
Koulutus järjestetty
Esihenkilöille järjestettiin koulutus yhdenvertaisesta rekrytoinnista ja omien ennakkoasenteiden tunnistamisesta.
Häirinnän ja epäasiallisen kohtelun ennaltaehkäisy ja tapauksien selvittäminen
Kehitetään edelleen johdon, esimiesten ja henkilöstön valmiuksia ennaltaehkäistä, tunnistaa ja selvittää häirinnän ja epäasiallisen kohtelun tilanteita
Henkilöstö-/pulssikyselyn tulokset
Häirinnän ja epäasiallisen kohtelun ennaltaehkäisy on osa jokapäiväistä työtämme. Aiheeseen liittyvän kyselyn tulokset syksyllä 2022 olivat kehittyneet vuodesta 2021 positiivisesti, joten työssä on edetty oikeaan suuntaan.