Tiedot
Vuonna 2022 merkittävimmät rakennusinvestoinnit ovat kohdistuneet viimeistelyrakenteisiin, biojätteen käsittelyyn sekä alueiden ja infran kehittämiseen. Lisäksi rakennusinvestointeja on tehty muun muassa vesien ja kaasujen hallintaan liittyen. Jätteenkäsittelykeskuksessa vuonna 2022 toteutetut rakennushankkeet on esitetty liitteessä 12 olevalla kartalla.
Vanhan kaatopaikan säätöasemien kaasuputkien instrumentteja vaihdettiin vuonna 2022.
Vesienhallinnan automaatiojärjestelmän uusinnan urakka käynnistyi vuonna 2021 ja valmistui loppuvuodesta 2022.
Uuden jätevesien tasausaltaan TAL12 rakentaminen Ämmässuon päätasausaltaiden yhteyteen aloitettiin keväällä 2022. Altaan rakennustyöt valmistuvat keväällä 2023.
HSY toteutti kesän 2022 infra- ja asfaltointiurakassa huoltotunnelin eteen välppäkaivon loppusijoitusalueen suotovesien purkulinjaan. Välppäkaivon avulla saadaan loppusijoitusalueen sisäisten vesien mukana ajoittain poistuvia polykarboksyylihappopaloja joka on bitumin omaista mustaa kiintoaineista, kerättyä talteen ilman purkulinjaston tukkeutumista ja sen poiskeräämiseksi ennen vesien johtamista viemäri järjestelmään.
Vanhalla kaatopaikalla toteutettiin pintarakenneurakka, jonka laajuus oli noin 1,3 hehtaaria. Lopullinen pintarakenne tehtiin yhdistelmärakenteena, ja mm. kaasunkeräyksessä hyödynnettiin kierrätysmateriaaleja. Lisäksi rakennettiin noin 2 ha pintakerroksen moreeni- ja kasvukerrosta.
Vanhan kaatopaikan ja loppusijoitusalueen toteutuneet pintarakenteet on kuvattu liitteissä 13 ja 14.
Ämmäsuon vaarallisen jätteen loppusijoitusalueen tuhkasolu T1:n arvioidaan täyttyvän vuoden 2024 lopulla tai 2025 alussa. Elokuussa 2022 on käynnistetty tuhkasolu T2:n rakentaminen. AVI on hyväksynyt solun toteutussuunnitelmat 1.9.2022. Solulle on saatu rakennuslupa 9.9.2022. Työ on edennyt aikataulun mukaan ja urakka on betonirakenteiden ja kaatopaikkarakenteiden osalta valmistumassa aikataulun mukaisesti 30.9.2023. T2 solun betonirakenteiden valmistuttua solun päälle rakennetaan sääsuojakatos. Katoksen valmistuminen on suunniteltu vuoden 2024 alkupuolelle.
Kompostointilaitoksessa saneerattiin prosessilaitteita vuoden aikana. Saneerauksiin sisältyivät mm. kompostointilaitoksen tunneliovien (15 kpl) uusiminen ja ovien nostolaitteiden saneeraus, kompostointilaitoksen väliseulontalinjan hihnakuljettimen korvaaminen kahdella uudella kuljettimella, Ämmässuon aluelämpöjärjestelmän uusien pääkiertovesipumppujen ja tasaussäiliön asentaminen kompostointilaitokseen, vanhan kompostointilaitoksen happopesurien (3 kpl) uusiminen poistoilman hajukaasujen käsittelykapasiteetin nostamiseksi, tukiainehallin kuivatusjärjestelmän kehittäminen automaatioastetta nostamalla sekä vanhan kompostointilaitoksen prosessi-ilmapuhaltimien kunnostaminen. Lisäksi vanhan kompostointilaitoksen yläpohjan eristerakenteet uusittiin ja kompostointilaitoksen sosiaalitilojen saneerausurakka käynnistettiin.
Biojätteen käsittelylaitosten ja kompostointikenttien eteläpuolisen vielä rakentamattoman alueen (”eteläinen hyötykäyttöalue”) esirakentamista jatkettiin vuonna 2022 noin 4 ha:n laajuisella alueella. Eteläisen hyötykäyttöalueen esirakennustyöt valmistuivat kesäkuussa 2022. Samalla alueella aloitettiin elokuussa noin 2,5 ha laajuisen käsittelykentän rakentaminen, jonka on määrä valmistua toukokuussa 2023. Muut esirakennetut kenttäalueet viimeistellään lopullista käyttöä varten tulevien tarpeiden mukaan . Eteläisen hyötykäyttöalueen kenttärakenteissa hyödynnettiin jätevoimalan kuonaa.
Eri puolilla Ämmässuon jätteenkäsittelykeskusta tehtiin erilaisia urakoita, joissa parannettiin alueen yleistä infraa kuten valaistusta, liikennejärjestelyjä, kaivorakenteita, päällysteitä jne.